Prizes and Awards

A number of merit-based prizes are awarded to high-achieving students in the Melbourne Law School each year.

These prizes are generously sponsored through bequests and donations, and by law firms and other industry partners.

We are grateful for our sponsors' continued support and involvement. Our prizes are an important recognition of the outstanding achievements of our students.

Congratulations to all students who received prizes at the annual awards ceremony.

2017 Recipients

  • The Melbourne JD

    Carlita Bloecker
    Danny Sandor Prize in Children's Rights

    Anna Bohacova
    JR Maguire Exhibition for Torts
    Minter Ellison Award for Torts
    Spero Wilson Memorial Fund

    Karina Bradley
    Slater and Gordon Award for the Best Law App

    Margaret Rose Brown
    Dwight's Prize for Constitutional Law
    Harry Emmerton Law Scholarship for Contracts
    Sir George Turner Exhibition for Constitutional Law
    JR Maguire Exhibition for Torts
    Baker & McKenzie Award for Contracts
    Herbert Smith Freehills Melbourne JD Award (First Year)
    Minter Ellison Award for Torts

    Nathan Brumley
    Jessie Leggatt Scholarship for Obligations
    Allens Award for Obligations

    Luke Chircop
    Edward Walter Outhwaite Prize for Human Rights Lawyering

    Keenan Chiu
    Allens and Linklaters Award for Deals in Asia Pacific

    Georgina Clough
    Dwight's Prize for Principles in Public Law
    John Madden Exhibition for Jessup Moot

    Blake Connell
    Neota Logic Award for Law Apps
    Slater and Gordon Award for the Best Law App

    Alan de Rochefort-Reynolds
    Sir George Paton Prize for International Commercial Law & Disputes
    Australian Italian Lawyers Association Award for Cross Border Litigation

    Alexander Di Stefano
    Maddocks Award for Construction Law

    Sam Dimopoulos
    Minter Ellison Lawyers Award for Employment Law

    Stuart Dixon
    John Madden Exhibition for Jessup Moot

    Dylan Gardner
    Frank Pinkerton Scholarship for Commercial Law in Practice
    Piper Alderman Award for Cyber Law

    Lauren Gasparini
    Joan Rosanove QC Memorial Prize
    E J B Nunn Scholarship
    Supreme Court Prize

    Sophia Georgeff
    Slater and Gordon Award for the Best Law App

    Henry Hamilton Lindsay
    Howells' List Award for Evidence and Proof

    Matthew Harper
    Holding Redlich Award for Remedies

    Samuel Hartley
    Robert Craig Exhibition for World Trade Organisation Law

    Harry Hill-Smith
    John Madden Exhibition for Jessup Moot

    Theofilos Josseff
    Holding Redlich Award for Mergers, Acquisitions and Capital Markets

    Mohamed Khairat
    Frank Pinkerton Scholarship for Law of Commercial Law and Brands

    Morgan Koegel
    Sir Charles Lowe Prize for Legal Ethics
    Raynes Dickson Memorial Exhibition for a Public Interest Law Initiative Clinic

    David Kuster
    Clayton Utz Award for Dispute Resolution
    Foley's List Henry Jolson Award for Dispute Resolution

    Rachel Lapinskas
    King & Wood Mallesons Award for Deals

    Jonathan Lau
    DLA Piper Award for Global Lawyer

    Jack Maxwell
    Professor Colin Howard Memorial Prize

    Michael McArdle
    John Madden Exhibition for Jessup Moot

    Anthea McGurty
    King & Wood Mallesons Award for Corporations Law

    Thomas Monotti
    Arnold Bloch Leibler Award for Taxation Law and Policy

    Shakti Nambiar
    John Madden Exhibition for Jessup Moot

    Natalie Quynh Huong Ngo
    Raynes Dickson Memorial Exhibition for Legal Internship

    Julia Nikolic
    Arnold Bloch Leibler Melbourne JD Award (Second Year)

    Stephanie Noack
    King & Wood Mallesons Award for Corporations Law

    Stephen O'Connell
    Ashurst Award for Trusts

    Joseph O'Neill
    Sullivan & Cromwell Award for Competition Law

    Vincent Pang
    Allens and Linklaters Award for Deals in Asia Pacific

    Lauren Pavli
    Jessie Leggatt Scholarship for Property
    Sir Rupert Hamer Prize for Administrative Law
    Ashurst Award for Property
    Russell Kennedy Award for Administrative Law

    Simon Pickering
    Raynes Dickson Memorial Exhibition for Legal Research
    Ruth Campbell-Betty Hayes Prize

    Stephen Polesel
    Freshfields Melbourne JD Award (Third Year)

    Catherine Priest
    TAC Award for Advocacy

    Gavin Rees
    Geoff Hone Scholarship

    Marcus Roberts
    Sir Rupert Hamer Prize for Administrative Law
    Russell Kennedy Award for Administrative Law

    Anna Saunders
    John Gibson Memorial Prize for Refugee Law

    Adaena Sinclair-Blakemore
    King & Wood Mallesons Award for Corporations Law

    Niraj Singh Mahraur
    Frank Pinkerton Scholarship for Copyright and Patents

    Augustus Viola
    S F Pond Prize for Legal Theory
    Routledge Award for Legal Theory

    Andrew Williams
    Barbara Hocking Memorial Award

    Angus Willoughby
    Sir George Paton Prize for International Commercial Law & Disputes

    Alexander Woolford
    Raynes Dickson Memorial Exhibition for Criminal Law and Procedure

    Thomas Wu
    Jessie Leggatt Scholarship for European Civil Law

    Tom Xia
    Robert Craig Exhibition for Economic and Business Law in Asia

    Kenji Yamada
    Slater and Gordon Award for the Best Law App

    Beryl Yan
    Wright Prize for Family Law

  • Melbourne Law Masters

    Charity Aurellano
    Frank Pinkerton Scholarship for Principles of Natural Resources Law

    Jamil Awaida
    Clayton Utz Award for Advanced Construction Law

    Hugh Boulton
    John Madden Exhibition for Employment Law

    Chiara Bryan
    Melbourne Law School Student Published Research Prize

    Jennifer Cass
    Griffith Hack Award for Patent Law

    James Ellsmore
    Frank Pinkerton Scholarship for International Issues in Intellectual Property

    Noah Jenkins
    Frank Pinkerton Scholarship for Resources Joint Ventures

    Jian Ni Kwee
    Society of Construction Law Australia Award for Construction Law

    James Lutterus
    McCullough Robertson Award for Payment Matters in Construction Projects

    Laura MacLeod
    DLA Piper Award for Construction Contract Analysis and Drafting

    Julia Havilland Marks
    Frank Pinkerton Scholarship for Water Law and Natural Resources Management

    Ryan Massurit
    Ashurst Award for Principles of Construction Law

    Ben Morawetz
    Frank Pinkerton Scholarship for Regulatory Policy and Practice

    Jeremy Parsons
    Minter Ellison Lawyers Award for Construction Risk: Allocation and Insurance
    Piper Alderman Award for Construction Dispute Resolution

    Jayshil Prasad
    B J Shaw Law Prize for Corporate Tax

    Quentin Reidy
    Frank Pinkerton Scholarship for International Business Transactions

    Shukti Sharma
    Corrs Chambers Westgarth Award for Remedies in the Construction Context

    Natasha Spisbah
    Frank Galbally Memorial Award for International Criminal Law

    Sangeeta Thaker
    Frank Pinkerton Scholarship for Construction, the Community and Neighbours

    Peter Wassouf
    Frank Pinkerton Scholarship for Designs Law and Practice

  • Graduate Research Degrees

    Julia Dehm
    Harold Luntz Graduate Research Thesis Prize

    Cait Storr
    Melbourne Law School Student Published Research Prize

  • Undergraduate

    Tony Deng
    Melbourne Law School Prize for Free Speech and Media Law

    Elizabeth Ng
    Thomson Reuters Award for Taxation Law

    Tianqi Shen
    Melbourne Law School Prize for Principles of Business Law

    My Tran
    Thomson Reuters Award for Taxation Law II

2016 Recipients

  • The Melbourne JD

    Ms Yusur Al-Azzawi
    Raynes Dickson Memorial Exhibition for Street Law (jointly awarded)

    Mr Louis Andrews
    Philip Solomon Scholarship
    TAC Prize for Advocacy

    Ms Lauren Battersby
    W John Collins Scholarship

    Mr Shahn Beasley-Reickenvater
    Melbourne JD Harold Ford Scholarship

    Mr Clinton Benjamin
    Helen and Bori Liberman Scholarship
    Donovan-Johnston Memorial Scholarship

    Mr Kieran Best
    Raynes Dickson Memorial Exhibition for Law and Indigenous Peoples

    Mr Thomas Bland
    Allan Myers Oxford Scholarship

    Ms Grace Borg
    Zelman Cowen Scholarship

    Mr Adrian Botta
    Sullivan & Cromwell Award for Competition Law

    Mr Matthew Bradford
    Price Scholarship

    Ms Elizabeth Brumby
    Dwight's Prize for Principles in Public Law

    Ms Emilia Budisavljevic
    John Gibson Memorial Prize for Refugee Law (jointly awarded)

    Ms Eloise Callinan
    Valerie and Lawrence Kennedy Scholarship

    Ms Maria Cananzi
    Nathan and Pamela Jacobson Scholarship

    Mr Shane Chandra
    Harry Emmerton Law Scholarship for Contracts
    John Madden Exhibition for the Jessup Moot (jointly awarded)
    Baker & McKenzie Award for Contracts
    Clayton Utz Prize for Dispute Resolution
    Foley's List Henry Jolson Award for Dispute Resolution
    Herbert Smith Freehills Melbourne JD Award (First Year)

    Mr Luke Chircop  
    John Madden Exhibition for the Jessup Moot (jointly awarded)

    Ms Bom Ie Choi
    Beach-McGauran Scholarship

    Mr Matthew Clare
    Alan Goldberg Scholarship

    Ms Sarah Code
    Jessie Leggatt Scholarship for Property
    Ashurst Award for Property

    Mr James Dalrymple
    Ian Malkin Internship Scholarship

    Mr Damien Devnarain
    Zelman Cowen Scholarship

    Mr Alexander Di Stefano
    John and Alison Kearney Overseas Scholarship

    Ms Laura Dreyfus
    Harry Emmerton Law Scholarship for Criminal Law and Procedure

    Mr Harvey Duckett
    Zelman Cowen Scholarship

    Ms Rebecca Dunn
    Raynes Dickson Memorial Exhibition for Street Law (jointly awarded)

    Ms Holly Fairhurst
    John Madden Exhibition for Employment Law
    Raynes Dickson Memorial Exhibition for Corporate Tax
    Minter Ellison Lawyers Prize for Employment Law

    Mr Andrew Fong
    Zelman Cowen Scholarship

    Mr Hugh French
    Slater and Gordon Prize for the Best Law App (jointly awarded)

    Ms Natalie Gombos
    Melbourne Law School Scholarship

    Mr Wil Gordon-Manley
    Danny Sandor Prize in Children's Rights
    Wright Prize for Family Law

    Mr James Gormanns
    Howells' List Award for Evidence and Proof

    Mr Timothy Gracie
    DLA Piper Geoff Masel Prize

    Ms Corinne Grant
    John Gibson Memorial Prize for Refugee Law (jointly awarded)

    Mr Amani Green  
    JAMAKEPE Scholarship

    Ms Jennifer Gunnell
    Raynes Dickson Memorial Exhibition for Human Rights Lawyering (jointly awarded)

    Mr Henry Hamilton-Lindsay
    Arnold Bloch Leibler Melbourne JD Award (Second Year)
    King & Wood Mallesons Award for Corporations Law

    Ms Irene Han
    Allens and Linklaters Award for Deals in Asia Pacific

    Ms Sarah Harkin
    Australian Italian Lawyers Association Prize (jointly awarded)

    Ms Alexandra Harrison-Ichlov  
    John and Alison Kearney Overseas Scholarship

    Ms Lauren Harston
    Slater and Gordon Prize for the Best Law App (jointly awarded)

    Mr Simon Hong
    Melbourne JD Harold Ford Scholarship

    Ms Federica Immanuel
    Harry Emmerton Law Scholarship for Constitutional Law (jointly awarded)
    Sir George Turner Exhibition for Constitutional Law (jointly awarded)

    Mr Andrew Iser
    Valerie and Lawrence Kennedy Scholarship

    Mr Dylan Kay
    Brian John Shaw Scholarship

    Ms Stephanie Kelly
    Harry Emmerton Law Scholarship for Constitutional Law (jointly awarded)
    Sir George Turner Exhibition for Constitutional Law (jointly awarded)

    Ms Aviva Kidd
    Price Scholarship

    Mr Jay Kim
    Melbourne Law School Scholarship

    Ms Artemis Kirkinis
    John Madden Exhibition for the Jessup Moot (jointly awarded)

    Ms Morgan Koegel
    Daniel James McCluskey Social Justice Prize

    Ms Anne-Marie Labno
    Piper Alderman Award for Cyber Law

    Ms Sian Lacy
    Dwight's Prize for Insolvency Law

    Mr Stefan Ladd
    Zelman Cowen Scholarship

    Mr Dominic Landvogt  
    DLA Piper Award for Global Lawyer

    Ms Kalia Laycock-Walsh
    Geoff Hone Scholarship (jointly awarded)
    Allan Myers Oxford Scholarship

    Ms Pik Ki Lee
    Melbourne Law School Scholarship

    Ms Weite Li
    Malcolm D H Smith Memorial Scholarship

    Mr Kahsern Lin
    Slater and Gordon Prize for the Best Law App (jointly awarded)

    Mr Noah Lipshut
    Zelman Cowen Scholarship

    Ms Nabila Lucente  
    Zelman Cowen Scholarship

    Mr Christopher Lum
    Allan Myers Oxford Scholarship

    Ms Sarah Lunny
    Ashurst Award for Trusts (jointly awarded)
    Maddocks Award for Construction Law

    Ms Loraine MacDonald
    John and Alison Kearney Overseas Scholarship

    Ms Rachel Macleod
    Sir Charles Lowe Prize for Legal Ethics

    Ms Erin MacMullin
    Holding Redlich Prize for Environmental Law (jointly awarded)

    Mr Jack Maxwell
    Raynes Dickson Memorial Exhibition for Human Rights Lawyering (jointly awarded)

    Mr Adam May
    Slater and Gordon Prize for the Best Law App (jointly awarded)

    Mr Michael McArdle
    Zelman Cowen Scholarship

    Ms Alexandra McGushin
    Valerie and Lawrence Kennedy Scholarship

    Ms Jessica Mellett
    Donaghue - Evans Scholarship

    Mr Ian Metz
    Sir Rupert Hamer Prize for Administrative Law
    Russell Kennedy Award for Administrative Law

    Ms Bridget Meyer
    Valerie and Lawrence Kennedy Scholarship

    Ms Taylor Mitas
    Argyle Scholarship
    Price Scholarship

    Mr Minh-Quan Nguyen
    Robert Craig Exhibition for World Trade Organisation Law
    E J B Nunn Scholarship
    Supreme Court Prize

    Mr James Nunez
    Professor Colin Howard Memorial Prize

    Mr James Occleshaw
    Melbourne JD Harold Ford Scholarship

    Ms Caitlin O'Neil
    Jessie Leggatt Scholarship for Obligations
    JR Maguire Exhibition for Torts
    Spero Wilson Memorial Fund
    Allens Award for Obligations
    Minter Ellison Prize for Torts

    Mr Daniel O'Neil
    Zelman Cowen Scholarship

    Mr Beau Paterson
    John Madden Exhibition for the Jessup Moot (jointly awarded)

    Mr Adam Percy
    Raynes Dickson Memorial Exhibition for Street Law (jointly awarded)

    Ms Lois Pickering
    Harry Emmerton Law Scholarship for Remedies

    Mr Thomas Pierce
    Geoff Hone Scholarship (jointly awarded)

    Mr Julian Polain
    Zelman Cowen Scholarship

    Mr Matthew Psycharis
    Ruth Campbell-Betty Hayes Prize
    Jessie Leggatt Scholarship for European Civil Law

    Mr Raoul Renard
    John Gibson Memorial Prize for Refugee Law (jointly awarded)

    Mr James Sainty
    Freshfields Melbourne JD Award (Third Year)

    Ms Carla Scafi
    Melbourne Law School Scholarship
    Corrs Chambers Westgarth Indigenous Scholarship

    Ms Anna Seddon
    Holding Redlich Prize for Environmental Law (jointly awarded)

    Ms Katherine Sharp
    Ashurst Award for Trusts (jointly awarded)

    Ms Dominique Simsion
    Neota Logic Prize for Law Apps

    Ms Georgia Steven
    Melbourne Law School Scholarship

    Mr Dale Straughen  
    Sir George Paton Prize for International Capital Markets: Regulations and Institutions

    Mr Qodratullah Sultani
    Dean A Cinque Scholarship

    Ms Luyao Sun
    Frank Pinkerton Scholarship for Hedge Funds and Private Equity Funds (jointly awarded)

    Ms Stephanie Szkilnik
    Raynes Dickson Memorial Exhibition for Street Law (jointly awarded)

    Ms Karin Temperley
    Raynes Dickson Memorial Exhibition for Public International Law

    Mr Alexander Thomas
    Frank Pinkerton Scholarship for Law of Commercial Reputation of Brands

    Mr John Townsend
    John and Alison Kearney Overseas Scholarship

    Mr Eugene Twomey
    Routledge Award for Legal Theory

    Ms Clare van Balen
    Melbourne JD Harold Ford Scholarship

    Ms Rachel Varghese  
    King & Wood Mallesons Award for Deals
    Slater and Gordon Prize for the Best Law App (jointly awarded)

    Ms Jennifer Vogan
    Robert Craig Exhibition
    Arnold Bloch Leibler Award for Taxation Law and Policy

    Ms Karri Walker
    Melbourne Law School Scholarship
    Ronald C McIntyre Bequest
    Donaghue - Evans Indigenous Scholarship
    Frank and Nicole Azzopardi Scholarship

    Ms Eliza Wallace
    Joan Rosanove QC Memorial Prize
    Raynes Dickson Memorial Exhibition for Cross Border Litigation
    S F Pond Prize for Philosophical Foundations of Law
    Holding Redlich Award for Mergers, Acquisitions and Capital Markets

    Ms Rachel Walters
    John Madden Exhibition for the Jessup Moot (jointly awarded)

    Ms Julia Wang
    Allan Myers Oxford Scholarship

    Ms Rachel Warburton
    Frank Pinkerton Scholarship for Property in Invention and Creation

    Mr Nicholas Ward
    Melbourne Law School Scholarship
    John G Chrisp Law Bursary

    Ms Joely Wilkinson-Hayes
    Victorian Bar Justice Kenneth Hayne Scholarship

    Mr Andrew Williams
    Valerie and Lawrence Kennedy Scholarship
    Alastair Nicholson Memorial Scholarship
    Melbourne Law School Scholarship
    Ronald C McIntyre Bequest
    Barbara Hocking Memorial Award

    Mr Angus Willoughby
    John and Alison Kearney Overseas Scholarship

    Ms Tiffany Youssef
    Melbourne Law School Scholarship

    Mr Matthew Zhan
    John C Walker Scholarship

  • Melbourne Law Masters

    Mr James Arklay
    Piper Alderman Award for Construction Dispute Resolution

    Mr David Bayliss
    Frank Pinkerton Scholarship for Fundamentals of Patent Drafting

    Mr Theon Chalklen
    Frank Pinkerton Scholarship for Banking and Secured Finance

    Ms Xiu Jing Chang
    Frank Pinkerton Scholarship for Hedge Funds and Private Equity Funds (jointly awarded)

    Ms Michelle  Chay
    Frank Pinkerton Scholarship for Global Commercial Contract Law

    Ms Kathryn Chrisfield
    Tom Zucker Scholarship in Labour Relations (jointly awarded)

    Mr Scott Crawford
    Tom Zucker Scholarship in Labour Relations (jointly awarded)

    Ms Minoshi (Galappathige) De Silva
    Minter Ellison Lawyers Prize for Construction Risk: Allocation and Insurance (jointly awarded)

    Mr Jamie Errington
    Frank Pinkerton Scholarship for Hedge Funds and Private Equity Funds (jointly awarded)

    Mr Daniel Evans
    Edward Walter Outhwaite Prize for International Human Rights Law

    Mr Matthew Gould
    B J Shaw Law Prize for Corporate Tax

    Mr Andrew Healey
    DLA Piper Australia Award for Construction Contract Analysis and Drafting

    Ms Emma Iles
    Frank Pinkerton Scholarship for Trade Marks and Unfair Competition (jointly awarded)

    Mr Thomas Kearney
    Clayton Utz Prize for Advanced Construction Law

    Ms Claire King
    Tom Zucker Scholarship in Labour Relations (jointly awarded)

    Mr Jonathan Korman
    The Society of Construction Law Australia Award for Construction Law

    Mr Bowei Lai
    Frank Pinkerton Scholarship for International Petroleum Transactions (jointly awarded)

    Mr John Lemke
    Ashurst Award for Principles of Construction Law

    Mr Ben Mawby
    Frank Pinkerton Scholarship for International Issues in Intellectual Property (jointly awarded)

    Mr Vikram Narain Misra
    Corrs Chambers Westgarth Prize for Remedies in the Construction Context

    Mr Farshad Mousavi Doust
    Minter Ellison Lawyers Prize for Construction Risk: Allocation and Insurance (jointly awarded)

    Ms Pia Ramirez
    Frank Pinkerton Scholarship for International Petroleum Transactions (jointly awarded)

    Mr Benjamin Rao
    Australian Italian Lawyers Association Prize (jointly awarded)

    Mr James Russell
    Griffith Hack Award for Patent Law (jointly awarded)

    Mr Rafael Serrano Barona
    Frank Pinkerton Scholarship for International Petroleum Transactions (jointly awarded)

    Ms Natasha Spisbah
    Frank Pinkerton Scholarship for International Issues in Intellectual Property (jointly awarded)

    Ms Chloe Swinden
    Frank Galbally Memorial Prize for International Criminal Law

    Mr Shaheer Tarin
    Melbourne Law School Student Published Research Prize

    Mr Toby Thompson
    Griffith Hack Award for Patent Law (jointly awarded)

    Ms Tatiana Tilev
    Frank Pinkerton Scholarship for Trade Marks and Unfair Competition (jointly awarded)

    Mr Gilbert Tsang
    Frank Pinkerton Scholarship for Copyright Law

    Mr Michael Van Der Ende
    McCullough Robertson Award for Payment Matters in Construction Projects

    Mr Krishna Yoven Veerasamy
    Frank Pinkerton Scholarship for Hedge Funds and Private Equity Funds (jointly awarded)

    Mr Brian Clyde Wesson
    Frank Pinkerton Scholarship for Hedge Funds and Private Equity Funds (jointly awarded)

    Mr Steve Wong Chung Lung
    Frank Pinkerton Scholarship for Designs Law and Practice

  • Graduate Research Degrees

    Mr Martin Clark
    Melbourne Law School Student Published Research Prize

    Dr Stewart Fenwick
    Harold Luntz Graduate Research Thesis Prize

    Ms Kay Wilson
    James and Valerie McNiff Scholarship

  • Undergraduate

    Ms Jaclyn Ying
    Oxford University Press Award for Corporate Law

2015 Recipients

  • The Melbourne JD

    Ms Claire Alexander
    The Jessie Leggatt Scholarship for Comparative Law (jointly awarded)

    Mr Shaan Ali
    The Edward Walter Outhwaite Prize for International Human Rights Law

    Mr Michael Allen
    The Raynes Dickson Memorial Exhibition for the Rule of Law in Theory and Practice (jointly awarded)
    Sir Charles Lowe Prize for Legal Ethics (jointly awarded)
    The Ruth Campbell-Betty Hayes Prize for Legal Research (jointly awarded)
    Melbourne JD Award (Third Year)
    TAC Prize for Advocacy
    Law Institute of Victoria Award for Legal Research (jointly awarded)

    Ms Cathryn Andersen
    The Valerie and Lawrence Kennedy Scholarship

    Mr Louis Andrews
    The Raynes Dickson Memorial Exhibition for Media Law

    Mr Houston Ash
    The Raynes Dickson Memorial Exhibition for the Rule of Law in Theory and Practice (jointly awarded)

    Ms Jenny Au
    Melbourne JD Harold Ford Scholarship

    Ms Lisa Bain
    The JAMAKEPE Foundation Scholarship

    Ms Olivia Barlow
    Australia India Institute Scholarship

    Ms Stephanie Batsakis
    Joan Rosanove QC Memorial Prize

    Mr Clinton Benjamin
    The Alastair Nicholson Law Scholarship

    Mr Peter Botros
    The Raynes Dickson Memorial Exhibition for Murder

    Mr Justin Browne
    The Melbourne Law School Scholarship

    Mr Shane Chandra
    The Zelman Cowen Scholarship

    Mr Bobby Chen
    The Zelman Cowen Scholarship

    Mr Eric Chen
    Australia India Institute Scholarship

    Ms Jordonne Colley
    The Zelman Cowen Scholarship

    Mr Scott Colvin
    The DLA Piper Geoff Masel Prize (jointly awarded)

    Mr Blake Connell
    The Melbourne Law School Scholarship

    Mr James Daff
    The Melbourne Law School Scholarship

    Ms Elizabeth Davenport
    Pinkerton Scholarship in Property in Invention and Creation

    Ms Merinda Davis
    The John and Alison Kearney Overseas Scholarship

    Ms Tarishi Desai
    The Raynes Dickson Memorial Exhibition for Equality and Discrimination Law (jointly awarded)

    Mr Alexander Di Stefano
    The Melbourne Law School Scholarship

    Mr Thomas Diaz
    The Nathan and Pamela Jacobson Scholarship

    Mr Sam Dimopoulos
    The Zelman Cowen Scholarship

    Ms Katarina Dizdar
    The Raynes Dickson Memorial Exhibition for the Rule of Law in Theory and Practice (jointly awarded)

    Ms Shelly Drenth
    The Wright Prize for Family Law

    Ms Caitlin Edwards
    Sir Charles Lowe Prize for Legal Ethics (jointly awarded)

    Ms Mariana Estifo
    The John C Walker Scholarship

    Ms Kaitlin Ferris
    Holding Redlich Prize for Environmental Law (jointly awarded)

    Ms Kate Fitzgerald
    The Victoria Law Foundation Chief Justice's Medal for Excellence and Community Service

    Ms Katherine France
    The Danny Sandor Prize in Children's Rights

    Mr Dylan Gardner
    The Melbourne Law School Scholarship

    Ms Lauren Gasparini
    The John and Alison Kearney Overseas Scholarship
    The Geoff Hone Scholarship (jointly awarded)
    Ashurst Award for Trusts

    Mr Mark Giuseppini
    The Philip Solomon Scholarship

    Mr Alper Gokoglu
    The Zelman Cowen Scholarship

    Mr Daniel Golder
    The Robert Craig Exhibition for International Capital Markets

    Mr Shane Gotama
    The Zelman Cowen Scholarship

    Ms Irene Han
    The John and Alison Kearney Overseas Scholarship
    The Jessie Leggatt Scholarship for Property
    Ashurst Award for Property in the Melbourne JD

    Ms Alexandra Haydock
    The Malcolm DH Smith Memorial Scholarship

    Ms Hannah Hofmann
    The Melbourne Law School Scholarship

    Mr Mark Johnson
    The Valerie and Lawrence Kennedy Scholarship

    Mr Christopher Kaias
    The Valerie and Lawrence Kennedy Scholarship

    Ms Jacqueline Katona
    The Frank and Nicole Azzopardi Scholarship

    Ms Skye Kavanagh
    Piper Alderman Award for Cyber Law

    Ms Sophie Kearney
    Sullivan & Cromwell Award for Competition Law

    Ms Mary Kozlovski
    Australia India Institute Scholarship
    John Madden Exhibition for the Jessup Moot (jointly awarded)

    Ms Sanaya Khisty
    Harry Emmerton Law Scholarship for Criminal Law and Procedure

    Mr Timothy Kyriakou
    Howells' List Award for Evidence and Proof

    Mr Daniel Lau
    Dwight's Prize for Insolvency Law (jointly awarded)

    Mr Jonathan Lau
    The Zelman Cowen Scholarship

    Ms Kalia Laycock-Walsh
    Dwight's Prize for Constitutional Law (jointly awarded)
    Sir George Turner Exhibition for Constitutional Law
    The JR Maguire Exhibition for Torts
    Herbert Smith Freehills Melbourne JD Award (First Year)
    Minter Ellison Lawyers Prize for Torts

    Mr Alex Lee
    DLA Piper Prize for Remedies

    Ms Lucienne Le Miere
    Harry Emmerton Law Scholarship for Contracts
    The Jessie Leggatt Scholarship for Obligations
    Allens Award for Obligations in the Melbourne JD

    Mr Paris Lettau
    Melbourne JD Harold Ford Scholarship

    Ms Rachel Liebhaber
    The John Madden Exhibition for Employment Law
    Minter Ellison Lawyers Prize for Employment Law

    Mr Gary Lim
    Australian Taxation Office Award for Taxation Law and Policy

    Ms Caitlin Louth
    The Ian Malkin Internship Scholarship (jointly awarded)

    Ms Erin MacMullin
    The John and Alison Kearney Overseas Scholarship

    Ms Emma Macphee
    The Brian John Shaw Scholarship

    Mr Philip Marquet
    Maddocks Award for Construction Law

    Ms Clare McIlwraith
    Holding Redlich Prize for Environmental Law (jointly awarded)

    Ms Cynthia Mercuri
    The DLA Piper Geoff Masel Prize (jointly awarded)

    Mr William Moisis
    Melbourne JD Harold Ford Scholarship

    Mr John Morrissey
    The Barbara Hocking Memorial Award

    Ms Shakti Nambiar
    The SF Pond Prize for Legal Theory
    Routledge Award for Legal Theory

    Ms Sarah Nega
    The Dean A Cinque Scholarship

    Ms Minh-Quan Nguyen
    The Geoff Hone Scholarship (jointly awarded)
    The Arnold Bloch Leibler Melbourne JD Award (Second Year)
    Russell Kennedy Prize for Administrative Law
    The Raynes Dickson Memorial Exhibition for Public International Law

    Mr John O'Hagan
    The Ian Malkin Internship Scholarship (jointly awarded)

    Ms Sophie Parr
    The Daniel James McCluskey Social Justice Prize

    Mr Adam Percy
    The Melbourne Law School Scholarship

    Mr Douglas Porteous
    Supreme Court Prize
    Spero Wilson Memorial Scholarship
    Dwight's Prize for Insolvency Law (jointly awarded)
    The Raynes Dickson Memorial Exhibition for Cross Border Litigation

    Mr Robert Prosser
    Holding Redlich Award for Mergers, Acquisitions and Capital Markets

    Mr Matthew Psycharis
    The Sir George Paton Prize for International Investment Law

    Mr Joshua Quinn-Watson
    The Victorian Bar Justice Kenneth Hayne Scholarship
    John Madden Exhibition for the Jessup Moot (jointly awarded)

    Mr Shawn Rajanayagam The Professor Colin Howard Memorial Prize

    Mr Raoul Renard
    John Madden Exhibition for the Jessup Moot (jointly awarded)

    Ms Natasha Robbins
    The Melbourne Law School Scholarship

    Mr Marcus Roberts
    The Zelman Cowen Scholarship

    Ms Dinika Roopani
    Linklaters Award for Deals in Asia Pacific

    Ms Anna Saunders
    The Valerie and Lawrence Kennedy Scholarship

    Ms Jane Shaker
    The Zelman Cowen Scholarship

    Ms Katherine Stewart
    Jessie Leggatt Scholarship for Property

    Ms Lisette Stevens
    The Ruth Campbell-Betty Hayes Prize for Legal Research (jointly awarded)
    Law Institute of Victoria Award for Legal Research (jointly awarded)

    Mr Michael Stojanovski
    The Zelman Cowen Scholarship

    Ms Samantha Sutton
    The Raynes Dickson Memorial Exhibition for Equality and Discrimination Law (jointly awarded)

    Mr Mark Tyndall
    The John Gibson Memorial Prize for Refugee Law

    Ms Jennifer Vogan
    King & Wood Mallesons Award for Corporations Law

    Mr Simon Walker
    King & Wood Mallesons Award for Deals
    The Raynes Dickson Memorial Exhibition for Deals
    The Raynes Dickson Memorial Exhibition for the Rule of Law for Theory and Practice (jointly awarded)

    Mr Andrew Williams
    The Corrs Chambers Westgarth Indigenous Scholarship

    Mr Alexander Woolford
    The Beach-McGauran Scholarship

    Mr Thomas Wu
    John Madden Exhibition for the Jessup Moot (jointly awarded)
    The Foley's List Henry Jolson Award for Dispute Resolution
    Clayton Utz Prize for Dispute Resolution

    Mr Geoffrey Zhu
    The John and Alison Kearney Overseas Scholarship

  • Melbourne Law Masters

    Mr James Arklay
    The Society of Construction Law Australia Award for Construction Law

    Mr Joshua Buckland
    Australian Italian Lawyers Association Prize for International and Comparative Competition Law (jointly awarded)

    Mr Dario Buso
    Pinkerton Scholarship for Fundamentals of Patent Drafting

    Mr Declan Byrne
    Corrs Chambers Westgarth Prize for Remedies in the Construction Context

    Ms Julie Charles
    Piper Alderman Award for Construction Dispute Resolution (jointly awarded)

    Ms Christine Danos
    Pinkerton Scholarship for Designs Law and Practice

    Ms Cassandra Devine
    The Tom Zucker Scholarship in Labour Relations

    Ms Katherine Flynn
    Clayton Utz Prize for Advanced Construction Law (jointly awarded)

    Mr Angus Frean
    DLA Piper Award for Construction Contract Analysis and Drafting (jointly awarded)

    Ms Stella Gold
    Student Published Research Prize - Melbourne Law Masters

    Ms Stella Guettinger
    DLA Piper Award for Construction Contract Analysis and Drafting (jointly awarded)

    Mr Colin Harris
    DLA Piper Award for Construction Contract Analysis and Drafting (jointly awarded)

    Ms Sonia Harvey
    Ashurst Award in Principles of Construction Law (jointly awarded)

    Ms Emma Hassaram
    BJ Shaw Law Prize for Corporate Tax A

    Mr Stephen Ipp
    Piper Alderman Award for Construction Dispute Resolution (jointly awarded)

    Ms Valentina Javanoska
    Minter Ellison Lawyers Prize for Construction Risk: Allocation and Insurance

    Ms Siobhan Keating
    The Sir Rupert Hamer Prize for Current Issues in Administrative Law

    Mr Michael Lake
    MolinoCahill Lawyers Prize for Construction: Principles into Practice

    Mr Paul McLachlan
    Australian Italian Lawyers Association Prize for International and Comparative Competition Law (jointly awarded)

    Ms Tina Middas
    DLA Piper Award for Construction Contract Analysis and Drafting (jointly awarded)

    Mr Ben Morawetz
    Australian Italian Lawyers Association Prize for International and Comparative Competition Law (jointly awarded)

    Mr Toby Mullen
    Piper Alderman Award for Construction Dispute Resolution (jointly awarded)

    Mr Thomas Pearce
    Ashurst Award in Principles of Construction Law (jointly awarded)

    Ms Amandine Philippart de Foy
    Pinkerton Scholarship for International Issues in Intellectual Property

    Ms Liandi Raath
    Ashurst Award in Principles of Construction Law (jointly awarded)

    Ms Sarah Rennie
    The Robert Craig Exhibition for Commercial Law in Asia

    Mr James Russell
    Pinkerton Scholarship for Trademarks and Unfair Competition

    Ms Sally Stubbington
    The Frank Galbally Memorial Prize for International Criminal Law

    Ms Natasha Williams
    Clayton Utz Prize for Advanced Construction Law (jointly awarded)

    Mr Steve Wong Chung Lung
    Griffith Hack Award for Patent Law

  • Graduate Research Degrees

    Ms Emma Marie Louise Aronsson
    Student Published Research Prize - Graduate Research

    Ms Wendy Ng
    The Harold Luntz Graduate Research Thesis Prize

  • Undergraduate

    Mr Michael McArdle
    Melbourne Law School Award for Human Rights and Global Justice

Support MLS